EPS a ERO pro lakovnu nového závodu Jaguar Land Rover na Slovensku

27.3.2019

V říjnu 2018 britská automobilka Jaguar Land Rover (JLR) otevřela nový závod na Slovensku s výrobní kapacitou 150 000 automobilů ročně. Investice JLR v hodnotě 1,4 miliardy eur do výstavby továrny u Nitry je jedním z největších investičních projektů na Slovensku za poslední roky. Součástí nového závodu byl objekt lakovny s délkou 400 m, výškou 26 m a výměrou cca 52 000 m2.

 

V tomto objektu firma Colsys realizovala instalaci systému elektrické požární signalizace (EPS) a evakuačního rozhlasu (ERO). Součástí kontraktu byla i prováděcí projektová dokumentace včetně projektování prostřednictvím modelu BIM. Ten slouží ke koordinaci a řešení kolizí ostatních technologií se samotnou technologií lakovny.

Z důvodu výšky budovy a složitosti technologie lakovny byl systém EPS instalován ve více úrovních. Hlavní prvek tvoří systém nasávacích senzorů umístěných pod stropem ve výšce 26 m. V dalších patrech budovy byly prvky EPS a ERO instalovány na obslužných lávkách.

Součástí instalace byla i dodávka bezdrátového systému WES pro zabezpečení zkušebního provozu lakovny ještě před dokončením a zprovozněním finální EPS. Tento systém je i v takto rozsáhlých prostorách, díky svému dlouhému a spolehlivému způsobu bezdrátové komunikace, schopen s předstihem tvořit spolehlivý doplněk tradiční EPS.

Jaguar Land Rover Slovensko