Testovali jsme nový Human Presence Detector

26.6.2014

Ledvice

Koncem jara jsme měli možnost poprvé vyzkoušet naživo v našich podmínkách v České republice Human Presence Detector (dále jen HPS), který je nejnovější generací detektorů skrytých osob. Výsledky testování naplnily naše očekávání a my jsme si tak mohli potvrdit funkčnost a spolehlivost všech nových funkcí, se kterými se tento detektor může pochlubit. Zejména se osvědčily přednosti této nové generace, kterými jsou doplňkové snímače pro eliminaci rušivých vlivů. Během provádění kontroly na vozidlech jsme zaznamenali poměrně silné poryvy větru a nutno podotknout, že HPD si i s tímto rušením uměl spolehlivě poradit. Zařízení starších generací v těchto podmínkách již nejsou schopny stav správně vyhodnocovat.

 

Pojďme si nejprve představit k čemu je a z čeho se skládá Human Presence Detector. HPD je zařízení sloužící k rychlé a spolehlivé detekci osob skrytých ve vozidlech.

 

Jak Human Presence Detector funguje?

Kontrola přítomnosti osob je založena na principu detekce srdečního tepu. Pomocí velice citlivých otřesových snímačů, které se umístí na vozidlo, jsou zaznamenávány všechny otřesy, chvění a vlnění, které se v automobilu vyskytuje. Ty jsou pak v řídícím počítači pomocí unikátních algoritmů vyhodnocovány, zbaveny veškerých rušivých vlivů a v případě přítomnosti živé osoby ve vozidle je rozpoznán a detekován charakteristický průběh tepu lidského srdce.

 

Z čeho se skládá?

Jádrem HPD je řídící přenosný počítač v průmyslovém provedení s dotykovým displejem. Na jeho vstupy jsou připojeny snímače, kterých systém dohromady využívá šest. Čtyři jsou určeny pro vlastní snímání otřesů a umísťují se přímo na vozidlo. Dva zbývající jsou určeny pro eliminaci rušivých vlivů, kterými je nežádoucí přenos vibrací ze země a ruchy způsobené povětrnostními vlivy. Konkrétně se jedná speciální zemní senzor a speciální nízkofrekvenční mikrofon. Napájení je ze sítě 230V AC, lze použít přenosný generátor nebo invertor na připojení z autobaterie.

 

Provedení

K dispozici jsou tři varianty HPD, které se liší podle účelu využití. Mobilní, stacionární a přenosná varianta zaručuje co nejkomfortnější obsluhu s ohledem na prostředí a režim ve kterém je systém používán.

 

Komu je určen?

Typickou aplikací jsou kontroly na hraničních přechodech, kontroly při dálničních imigračních kontrolách, kontroly ve vjezdových objektech do věznic, vojenských objektů a objektů kritické infrastruktury jako jsou jaderné elektrárny a chemické závody či výrobní podniky vojenského průmyslu.

 

Jak to, že není detekována osoba, která stojí vedle kontrolovaného vozidla?

Odpověď je jednoduchá. Vozidlo je izolovaná soustava. Od země je oddělena pneumatikami a systémem odpružení vozidla.

 

Hlavní výhody HPD oproti starším generacím detektorů skrytých osob?

Vozidlové snímače jsou ve vodotěsném provedení pro venkovní použití a navíc disponují dvěma silnými magnety pro vertikální či horizontální upevnění na vozidlo. Oproti starším systémům je systém doplněn o zemní senzor pro eliminaci rušivých přenosů ze země a mikrofonním snímačem pro eliminaci povětrnostních rušení.

Zároveň nás během testů a prezentací potěšil i vysoký zájem cílové skupiny zákazníků o toto zařízení a to jak v České republice tak na Slovensku.

 

Ing. Leoš Nevole

ředitel divize Rozvoj obchodu a produktů

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookies (více informací).

Tento souhlas po Vás vyžaduje Evropská unie.

Nesouhlasím Souhlasím